Talr.: 65035929
E-pasts: ogres1vsk@ogresnovads.lv
Adrese: Zinību iela 3, Ogre, Ogres novads, LV5001
Uzzini vairāk
Aktualitātes
12.a klases skolēnu grupas filma E.Veidenbauma muzejā “Kalāči”

4. oktobrī Priekuļu novada Liepas pagasta “Kalāčos” - Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā - kā katru gadu notika dzejnieka dzimšanas dienai veltīts pasākums “Eduarda dzimšanas diena - dzejas diena”, kas pulcēja rakstnieka daiļrades cienītājus, mūsdienu dzejas un kultūras baudītājus, nozares profesionāļus. Šajā pasākumā plašākai publikai tika demonstrēta 12.a klases skolnieku grupas veidotā dokumentālā mākslas filma “Mosties, mosties”.

Filma atspoguļo laika posmu no 1887. gada līdz rakstnieka nāvei 1892. gadā, parādot gan E. Veidenbauma personības dažādās šķautnes, gan šī vēstures posma līkločus. No “Kalāču” sētas zaļajām pļavām līdz kopmītņu aukstajām istabām un piedūmotajām kroga telpām filma seko rakstnieka pēdējiem dzīves gadiem. Radošajā darbā izmantota viņa dzeja, kas rada vēl lielāku emocionālo līdzpārdzīvojumu.

Eduards Veidenbaums bija ideālists ar neizmērojamām darba spējām un revolucionāru, savam laikam neraksturīgu domāšanu. Viņš 24 dzīves gados bija apguvis vairākas valodas, patstāvīgi pabeidzis ģimnāzijas kursu un studējis Tērbatas universitātes juridiskajā fakultātē. Tomēr progresējošā slimība un tā laika vara bija spēcīgāka par dzejnieku. Arī filmā attēlotais jaunietis cīnās ar likteņa sagādātajiem šķēršļiem. 

Darbs pie filmas norisinājās gandrīz gadu, filmēšana notika gan ziemas mēnešos, gan vasarā. Sākotnēji kā uzdevums vēstures stundā šis projekts pārtapa par darbu, ko veicām aizrautīgi, iesaistot gan ģimenes, gan draugus un domubiedrus.

Vēlamies parādīt vienaudžiem, ka ar entuziasmu, kāds piemita arī Veidenbaumam, un nerimstošu vēlmi strādāt pie pašu izlolotas un attīstītas idejas ir iespējams sasniegt negaidītu rezultātu, ko novērtē arī cilvēki ārpus skolas. Ceram, ka mūsu darbs iedvesmos iepazīt vai atklāt no jauna visos laikos aktuālo dzejnieku un viņa daiļradi.

Esam pateicīgi visiem filmas tapšanā iesaistītajiem cilvēkiem, Eduarda Veidenbauma memoriālajam muzejam “Kalāči”, īpaši tā vadītājai Andrai Ķīsei par sadarbību un iespēju filmu parādīt plašākai auditorijai - pasākuma apmeklētājiem un interesentiem. Paldies skolas vadībai un skolotājiem par sniegto atbalstu un vērtīgajiem padomiem. 

12.a klases filmas “Mosties, mosties” radošā grupa: Roberts Beķers, Estere Balule, Elīna Krastiņa, Artūrs Briška, Kārlis Lasmanis