Talr.: 65035929
E-pasts: ogres1vsk@ogresnovads.lv
Adrese: Zinību iela 3, Ogre, Ogres novads, LV5001
Piedalīšanās projektā “Tavi zobi - Tava vizītkarte’’

Mūsdienās zobi pilda ne tikai pamatfunkciju- barības sakošļāšanu, bet arī ir cilvēka vizītkarte. Ja iepazīstoties ar jaunu cilvēku, viņam pasmaidot, atklājas balti un kopti zobi, šis cilvēks automātiski šķiet kārtīgs un veiksmīgs. Savukārt, ja atklājas bojāti zobi un kāda vēl trūkst, pirmais iespaids par cilvēka dzīvesveidu un pagātni noteikti nav tas labākais.

Ogres 1. vidusskolā šajā mācību gadā esam aizsākuši projektu “Tavi zobi - Tava vizītkarte’’. Šī projekta mērķis ir celt skolēnu atbildību par savu mutes veselību, aprēķinot KPE indeksu katram bērnam un rezultātā katrā klašu grupā nosakot klasi ar labāko KPE indeksa rezultātu. KPE indekss ir vidējais kariozo, plombēto un izrauto zobu skaits uz vienu pacientu un to plaši pielieto stomatoloģijā nosakot mutes veselības stāvokli.

Salīdzinot ar Somiju, Dāniju, Zviedriju, bērnu zobu veselība Latvijā 12 gadīgo bērnu vidū ir vērtējama kā negatīva. KPE indekss Somijā, Dānijā, Zviedrijā ir tuvu 1, savukārt Latvijā tas ir trīs reizes augstāks.

Šajā mācību gadā projektā piedalījās skolēni no 1.-7. klasei. Katrā klašu grupā ir savi uzvarētāji, kuri ar skolas atbalstu saņēma balvas- “Elgidium” zobu pastas.

1.klašu grupā 1. vietu ieguva – 1.c klase

2.klašu grupā 1. vietu ieguva – 2.e klase

3.klašu grupā 1. vietu ieguva – 3.d klase

4.klašu grupā 1. vietu ieguva – 4.c klase

5.klašu grupā 1. vietu ieguva – 5.d klase

6.klašu grupā 1. vietu ieguva – 6.b klase

7.klašu grupā 1. vietu ieguva – 7.b klase

Protams, bērnu mutes dobuma un zobu veselību ietekmē ģimenes paradumi - kā rezultātā, pieaugušo attieksme ir tieši saistīta ar bērnu zobu veselību, tāpēc ir tik svarīgi vecākiem veikt bērnu  zobiņu pārtīrīšanu līdz pat 9 gadiem.

Padomi, kas jāņem vērā, lai uzlabotu savu mutes veselības stāvokli:

  • Nenašķoties starp ēdienreizēm un samazināt cukura patēriņu ikdienā, kā arī ierobežot saldi gāzēto dzērienu lietošanu! Slāpes labāk remdēt ar ūdeni!
  • Zobārsts un zobu higiēnists jāapmeklē reizi pusgadā, nevis tikai tad, kad jau sāk sāpēt.Zobu higiēnists izvērtēs tavas zobu tīrīšanas iemaņas un ieteiks tieši Tev nepieciešamos mutes kopšanas līdzekļus.
  • Zobu birstes - parasti tās tiek ražotas vidēji mīkstas (medium) un mīkstas (soft). Sakarā ar pieaugošo zobu jutību, ražotāji sāk piedāvāt ļoti mīkstas (super soft) zobu birstītes. Galvenie kritēriji ir sariņu mīkstums un zobu birstes galviņas lielums (jo mazāka galviņa, jo ērtāka un labāka būs zobu tīrīšana). Ideālajā variantā zobu birstīte jāmaina 4 reizes gadā. Lai vieglāk būtu atcerēties, mainiet zobu birstītes tāpat kā mainās gadalaiki  - ziemai sava zobu bistīte, pavasarim sava, u.t.t.
  • Zobu pastas - to ir daudz un dažādas, tā kā bērnu zobu stāvoklis nav tas labākais, rekomendējam lietot ārstnieciskās zobu pastas ar amīnfluorīdu. Zobu pasta brīnumus nespēs veikt, ja zobus tīrīsiet neefektīvi.
  • Zobi jātīra 2 reizes dienā! Nozīmīgs faktors ir laiks. Zobiem nepatīk tikai ātra to notīrīšana. Statistika vēsta, ka vidēji cilvēki zobus tīra tikai 46 sekundes 3 minūšu vietā!!!!!
  • Zobu diegs - tas vienīgais spēj paglābt no kaitinošām,  zobu starpās iesprūdušām ēdiena atliekām, kā arī pasargāt no nepatīkamiem pārsteigumiem - apslēptiem caurumiem, nepatīkama mutes aromāta. Attiecīgi  smagana iekaist un asiņo, radot papildus „desertu" baktērijām.
  • Mutes skalojamie ir labs palīgs ikdienas zobu kopšanā, bet nekādā gadījumā neaizstāj zobu tīrīšanu ar zobu birsti un zobu diegu!

Lai Jums saulaina vasara un mirdzoši zobiņi!

Ogres 1. vidusskolas zobu higiēniste Inese Vīksne